Budzenie się do życia i zwiastuny wiosny

Budząca się do życia w marcu przyroda daje człowiekowi wiele oznak nadchodzącej i bardzo często wyczekiwanej z niecierpliwością pory roku. Budząca się do życia wiosenne przyroda na początku nieśmiało pokazuje swe oznaki, ale z biegiem czasu jest ich coraz więcej.

Do najbardziej charakterystycznych oznak zbliżającej się dużymi krokami wiosny należą:

 1. leszczyny – jest to roślina, która zakwita najwcześniej w lasach. Kwitnie niezwykle wdzięcznie, ponieważ na leszczynie pojawiają się bazie i drobne pączki z czerwonymi nitkami, które są tak zwanymi leszczynowymi kwiatkami.
 2. krokusy– to kolorowe kwiaty (białe, żółte, fioletowe) zwane również szafranami.
 3. przebiśniegi– kwiaty te mają białe dzwoneczki i kwitną jako pierwsze.
 4. przylaszczki to kwiaty rosnące w lasach i budzące się do życia wraz z nadchodzącą wiosną.
 5. zawilce kwitną w lasach od marca aż do kwietnia.
 6. pierwiosnki nazywane są także kluczykami i jak sama nazwa wskazuje są także jednym z symboli wiosny.
 7. sasanki to kwiaty, które występują tylko wiosną- od początku marca, a więc pojawiają się jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i mogą kwitnąć właściwie do maja.
 8. forsycje to krzewy będące symbolem wiosny, ponieważ na tą porę roku przypada ich kwitnienie, a dodatkowo mają kwiaty w pięknym żółtym odcieniu.
 9. skowronki to bez wątpienia ptaki, które są symbolem wiosny- nie dość, że przylatują niezwykle wcześnie (są prawie jako pierwsze w Polsce) to dodatkowo pięknym śpiewem budzą do życia przyrodę.
 10. jaskółki przylatują już gdy wiosna zadomowia się w Polsce na dobre, czyli około połowy kwietnia.
 11. bociany to symbol wiosny, która jest już w rozkwicie. Ten ptak symbolizuje także dostatek.
 12. szpaki pojawiają się bardzo wcześnie, ponieważ przylatują jeszcze jak jest zupełnie zimno.

Budzenie się do życia jest widoczne nie tylko w przyrodzie, ale także na wsiach, gdzie można zaobserwować wzmożone prace w okresie wiosennym. Tam także cykliczność pór roku jest niezwykle ważna, a można to obserwować między innymi na przykładzie różnorodnych powiedzeń dotyczących świętego Józefa.